Islandija, tretjič

Če ste željni novih naravnih znamenitosti, ne smete mimo Dettifossa, ki kraljuje v svojem narodnem parku vzhodno od Husavíka. Vsako sekundo se čez 44-metrski slap prelije petsto kubičnih metrov vode, kar ga po jakosti postavlja na prvo mesto v Evropi. Nasvet: nepremočljiva oblačila obvezna. Na poti proti jezeru Mývatn se turistični avtobus ustavi tudi pod vulkanom Krafla.



Okolica vulkana je urejena za turiste in obiskovalci se lahko sprehajajo po neskončnih poljih strjene lave, opazujejo razna jezera in manjše gejzirje.



Iz naselja Reykjahlíđ ob Mývatnu se lahko odpravimo do fjordov na vzhodni obale ali pa se mimo Gođafossa, slapa bogov, skozi puščavo spustimo nazaj na jug do Landmannalaugarja. Slednja je še druga makadamska pot, ki v poletnih mesecih združuje sever in jug, pozimi pa je zaradi snežnih razmer zaprta. Vožnja z avtobusom in nekaj postanki traja približno deset ur. Landmannalaugar je kamp, okrog katerega so urejene steze in pešpoti, po koncu sprehoda pa se lahko osvežite v reki, ki izvira iz vrelca.


Vsekakor pa na Islandiji ne smete izpustiti stvari, ki daje temu prekrasnemu otoku ime – snega in ledu. Del največjega ledenika Vatnajökull je spremenjen v narodni park, od Landmannalaugarja pa vas loči “le” pet ur vožnje proti vzhodu. Za turiste imajo organizirane različno dolge ture po enem izmed jezikov ledenika, privoščite pa si lahko tudi plezanje po ledu.



V bližini se nahaja Ledena laguna, ki je zaradi taljenja ledu nastala v zadnjih sedemdesetih letih, v globino pa sega dvesto metrov. Voda se izliva v kilometer oddaljeno Norveško morje, vožnja z ladjico mimo mogočnih ledenih skal pa pričara pravo arktično ozračje. Z malo sreče lahko vidite celo tjulenje, medtem ko za Islandijo mnogi zmotno mislijo, da tam najdemo pingvine in severne medvede.

Comments

Popular posts from this blog

Zanzibar, prvič

Lanzarote, prvič

Mauritius, prvič